Ana Sayfa Engelli ve Spor Haberleri

Engelli ve Spor Haberleri

Engelli ve Spor Haberleri

1990 senesinde kurulan Özürlüler Spor Federasyonunun 2000 senesinde dörde bölünmesi neticesinde kurulan Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu 2006 senesinde Özerk yapıya kavuşmuştur.

Engelliler Spor branşları 2000 senesinde fazla tanınmaz ve bilinmez iken bugün geldiği nokta herkes tarafından bilinmektedir.1990 senesinde kurulan Özürlüler Spor Federasyonunun 2000 senesinde dörde bölünmesi neticesinde kurulan Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu 2006 senesinde Özerk yapıya kavuşmuştur. Engelliler Spor branşları 2000 senesinde fazla tanınmaz ve bilinmez iken bugün geldiği nokta herkes tarafından bilinmektedir. Başarılı federasyonlar sıralamasında ilk altı içine giren federasyonumuzun yegane kaynağı engelli sporcularımız ve kulüplerimizdir. Bu bilinç içinde bir aile olarak her şeyi sesli düşünmüş ve attığımız her adımı kulüplerimize ve engelli sporlarına emeği geçenlere sorarak , danışarak atmışızdır. 2000 senesinde federasyonumuzun adını bilen fakat temas kurmakta zorlanan uluslar arası federasyonlar bugün Türkiye’nin ne demek olduğunu ve önemini anlamışlardır. Yurt dışında basında yer alan haberlerde Türkiye’deki engelli sporlarındaki hızlı değişimin ve başarıların sırrı çözülmeye çalışılmaktadır. Bunu hep beraber elde etmenin gururunu yaşamaktayız. Sadece Tekerlekli Sandalye Basketbol’ u değil diğer branşlarda da Dünya’da söz sahibi olmaya başladık. 2000-2008 yılları arasında Federasyonumuz sporcuları farklı branşlarda yurtiçinde ve yurtdışında katılmış olduğu Uluslararası faaliyetlerde ülkemiz başarılı bir şekilde temsil edilmiştir.Yaklaşık 8,5 Milyon engelli nüfusa sahip ülkemizde engelli ve sağlıklı kişi ayırımı yapılmaksızın engelli bireylere spor hizmeti ve faaliyeti sunarak onları topluma kazandırmak ve rehabilite etmek hedeflenmektedir. Küresel entegrasyonlara geçişin sağlandığı bir dönemde engelli bireylere de spor yapma imkanı sağlanması konusu tüm dünyayı meşgul eder bir konu haline gelmiştir. Bu cihetle Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ve Uluslararası Paralimpik (Engelliler) Komitesi (IPC) arasında varılan antlaşmaya istinaden Olimpiyatlara ev sahipliği yapmak isteyen ülkelerin Engelliler Olimpiyatlarını da organize etmeleri ve her türlü tesis ve organizasyonu olimpiyatların sona ermesini takiben 15 gün içinde 5.000 engelli sporcu için taahhüt etmeleri gerekmektedir.

Uluslararası Paralimpik Komite tarafından belirlenen 19 engelli spor branşından Federasyonumuz 13 branşı icra etmektedir. Ayrıca Paralimpik olmayan 3 branşımız bulunmaktadır. Federasyonumuz 31 Mayıs 2006 tarih ve 26184 sayılı Resmi Gazetede ilan edildiği üzere İdari ve Mali açıdan Özerklik yapısı kazanmıştır.

EN BEĞENİLEN HABERLER

SICAK HABERLER