Spor

SPOR

İnsanlığın varoluşuyla ortaya çıkan, toplumun içinde bulunduğu dönemin koşullarına ve şartlarına göre yeniden şekillenen bir süreçtir. Spor, öncelikle bedensel bir faaliyet daha sonra ise bir oyun, günlük yaşamdan uzaklaşma, bireyler arasında karşılıklı etkileşim ve sosyalleşme aracıdır. Bireyleri ve toplumları birleştirici ve bütünleştirici özelliğinin yanı sıra güvenli bir sosyal ortamın oluşturulmasında günümüzün en popüler ve yaygın bir faaliyet sahası olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sporun tanımı yapılacak olursa; Bedeni veya zihni geliştirmek amacıyla kişisel veya toplu olarak gerçekleştirilen, bazı kurallara göre uygulanan hareketlerin tümü veya belirli ölçüde fiziksel güç ve beceri gerektiren yarışmalı ve eğlenceli etkinlikler olarak tanımlanabilir.

[highlight]Tarihçesi[/highlight]
İnsanlar da, tarih boyunca koştular, tırmandılar, ağır nesneleri kaldırdılar, yüzdüler. Ne var ki, bu fiziksel etkinlikleri her zaman spor amacına yönelik ve yarışma biçiminde olmadı. Önceleri insanları savaşlara hazırlamak için yapılan bedensel türü hareketler, daha sonraları soyluların ve zenginlerin gösteriş amaçlı yaptıkları bir gösteri, yaşanılan toplumun boş zamanlarını eğlence formunda geçirdikleri, festivallerde, dini törenlerde düzenlenen bir etkinliktir. Din ve sporun birleştirildiği en ünlü spor etkinliği, başlangıcı M.Ö. 776 olarak belirlenen, ama geçmişi büyük olasılıkla daha eski tarihlere uzanan Olimpiyat Oyunları’dır.

Eski Roma’da savaş arabası yarışları en yaygın spor gösterilerindendi. Ama atletizm, boks, güreş, cirit ve disk atma gibi sporlara da ilgi gösterilirdi. Ortaçağ’da sporun daha az örgütlü olduğu görülür. Ortaçağ’ın soyluları arasında okçuluk en gözde spordu. Kasaba halkı, soylular arasında düzenlenen bu okçuluk turnuvalarına alınmaz, yalnızca izleyici olabilirdi. Genellikle, yarışmaları izlemeye gelen halk için koşu, atlama ve güreş karşılaşmaları düzenlenirdi. Panayırlar ve mevsim şenliklerinde erkekler ağır taş ve tahıl çuvalları kaldırma yarışmaları yaparlardı. Kırsal kesimde en yaygın spor, hemen hiçbir kuralı olmayan halk futboluydu. Evlilerin bekârlara ya da bir köyün başka bir köye karşı oynadığı bu oldukça  oyun İngiltere ve Fransa’da 19. yüzyıla kadar sürdü.

Ortaçağ’da köylü kadınlar koşulara ve top oyunlarına serbestçe katılırdı. Soylu kadınlar da ava çıkar ve şahin beslerdi. 15. ve 16. yüzyılların Rönesans döneminde spor artık tümüyle dinsel amaçların dışına çıkmıştı, soyluları ve aydınları dansı spora yeğlediler. Bale Fransa’da bu dönemde gelişti. Atlar ise zarif hareketlerle yürümeleri için eğitildi. Bu dönemde sporcular arasındaki mücadeleden çok, görünümlerinin soyluluğu ve incelikli davranışlarıyla ilgilenildi. Avrupa’da sporun günümüzdeki biçimini alması 17. yüzyılın sonlarında başladı. İngiltere’de sırık dövüşü gibi geleneksel sporlar yerini kriket gibi daha örgütlü oyunlara bıraktı. Boks sporu 18. yüzyıl boyunca yaygınlaştı ve bu sporu daha uygar kılmak üzere kurallar geliştirildi.

18. ve 19. yüzyıllarda spor giderek uzmanlık dallarına ayrıldı. Kurulan ulusal örgütler standart kurallar koydu. 1863’te İngiltere’de Ortaçağ’ın halk futbolundan kaynakların yeni tip futbolu geliştirmek üzere Futbol Birliği kuruldu. ABD’de ragbi ve Amerikan futbolu gelişti. Modern sporlar bu iki ülkeden dünyaya yayıldı. Avrupa ve Kuzey Amerika ülkeleri, Asya ve Afrika’yı sömürgeleştirdikleri dönemlerde, yerli sporların yerine kendi sporlarını geçirdiler İngiltere, başlangıcı Rönesans Fransa’sına dayanan tenis gibi, kökenleri başka ülkelerde olan sporları da modernleştirdi. 19. yüzyılın sonu ile 20. yüzyılın başlarında Uluslararası Olimpiyat Komitesi (1894), Uluslararası Futbol Federasyonu (1904) ve Uluslararası Amatör Atletizm Federasyonu (1912) gibi örgütler kuruldu.

Modern sporlara geçişin ardında Sanayi Devrimi’nce desteklenen bilimsel gelişmeler yatar. Bu dönemden sonra, atletler, fiziksel olarak en yüksek düzeylerine ulaştırılmak üzere sistemli bir biçimde çalıştırıldı. Basketbol, voleybol gibi yeni sporlar özel olarak geliştirildi. Boş zamanı değerlendirmek için oynanan geleneksel oyunların modern spor dallarına dönüştürülmesinde okulların ve üniversitelerin de önemli katkıları oldu. Spor kavramı artık günümüzde insanların zihinsel, fiziksel ve ruhsal yapılarını olumlu yönde etkileyerek, sağlıklı bireyler olmalarını sağlamanın yanı sıra Ülkelerin ekonomik ve sosyal yönden gelişimlerine katkı sağlayan en önemli alanlardan biri olarak karşımızda durmaktadır.

seyircisiz oynanan derbide g saray ile besiktas 0 0 berabere kaldi 25

Seyircisiz oynanan derbide G.Saray ile Beşiktaş 0-0 berabere kaldı

0
Spor Toto Süper Lig'in 26. haftasındaki dev derbide Galatasaray ile Beşiktaş karşı karşıya geldi. Koronavirüs tedbirleri nedeniyle seyircisiz oynanan mücadelede gol sesi de çıkmadı ve derbi 0-0'lık eşitlikle sona erdi.
son dakika trabzonspor ile medipol basaksehir 1 1 berabere kaldi 83

Son Dakika: Trabzonspor ile Medipol Başakşehir 1-1 berabere kaldı

0
Son dakika: Süper Lig'in 26. haftasında Trabzonspor, sahasında konuk ettiği Medipol Başakşehir ile 1-1 berabere kaldı.
fatih terimden derbinin seyircisiz oynanmasina tepki kendime ceza verip susuyorum 30

Fatih Terim’den derbinin seyircisiz oynanmasına tepki: Kendime ceza verip susuyorum

0
si yayıncı kuruluşa açıklamalarda bulundu. Maçların seyircisiz oynanmasına tepki gösteren Terim, "Ağzımı açtığımda cezanın hedefindeki ilk insan olduğum için kendime ceza veriyorum ve susuyorum." ifadelerini kullandı.
ahmet agaoglundan 3 buyuklerin tepkisini cekecek aciklama trabzonspor sampiyon ilan edilsin 99

Ahmet Ağaoğlu’ndan 3 büyüklerin tepkisini çekecek açıklama: Trabzonspor şampiyon ilan edilsin

0
Trabzonspor'un Medipol Başakşehir ile 1-1 berabere kaldığı maçın ardından konuşan Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, "Biz şu anda lideriz, lig tescil edilsin, Trabzon şampiyon edilsin. Bize düşen her karara yardımcı olmak" dedi.
nbadeki koronavirus vaka sayisi 3e cikti christian woodun testi de pozitif cikti 58

NBA’deki koronavirüs vaka sayısı 3’e çıktı! Christian Wood’un testi de pozitif çıktı

0
NBA takımlarından Detroit Pistons forması giyen Christian Wood, yeni tip koronavirüse yakalandı. Wood, Rudy Gobert ve Donovan Mitchell'dan sonra koronavirüse yakalanan 3. NBA oyuncusu oldu
derbi oncesi iki takim oyunculari tokalasmadi 60

Derbi öncesi iki takım oyuncuları tokalaşmadı

0
sinde futbolcular ve hakemler, koronavirüs salgını tedbirinden dolayı tokalaşmadı onun yerine yumruk ve dirsekleriyle selamlaştı. $(window).load(function () { si iki takım oyuncuları tokalaşmadı"> Galatasaray, Beşiktaş, Spor, Son Dakika Haber Yayın Tarihi: 15.03.2020...
belhandanin kotu performansi galatasaray taraftarinin tepkisini cekti 52

Belhanda’nın kötü performansı, Galatasaray taraftarının tepkisini çekti

0
Fatih Terim'in iki maç aradan sonra forma verdiği Belhanda, Beşiktaş derbisinin ilk 45 dakikada 5 top kaybı yaptı. Belhanda'nın kötü performansı, sosyal medyada sarı-kırmızılı taraftarların eleştirilerine neden oldu.
seri elneny pozisyonunda besiktaslilarin kirmizi kart isyani 61

Seri-Elneny pozisyonunda Beşiktaşlıların kırmızı kart isyanı

0
Galatasaray-Beşiktaş derbisinin ilk yarısında Seri ile Elneny arasında geçen ikili mücadelede Beşiktaşlılar, Elneny'nin aşil tendonuna basan Seri'ye kırmızı kart verilmediği için isyan etti.
burak yilmaz antalya macinda cezali 66

Burak Yılmaz, Antalya maçında cezalı

0
Beşiktaş'ın Galatasaray ile oynadığı derbi maçta 86. dakikada sarı kart gören Burak Yılmaz, Antalyaspor maçında cezalı duruma düştü.
galatasaray besiktas derbisi ikinci kez seyircisiz oynandi 76

Galatasaray-Beşiktaş derbisi ikinci kez seyircisiz oynandı

0
Koronavirüs tedbirlerinden dolayı seyircisiz oynanan Galatasaray-Beşiktaş derbisi 2007-2008 sezonundaki maçın ardından ikinci kez seyircisiz yapıldı.

EN BEĞENİLEN HABERLER

SICAK HABERLER