Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının açıklanmasının ardından gündemden düşmeyen ve hergün yeni verileri açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümünde ihtisasını tamamlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çeşitli sağlık kurumlarında direktörlük yapmıştır. İşte, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca hakkında merak edilen bazı bilgiler…

Corona virüsü salgını sırasında yaptığı açıklamalar ve önlemlerle ön plana çıkan Fahrettin Koca, Türkiye’de adından en çok söz ettiren isimlerin başında geliyor. Peki Fahrettin Koca kimdir, kaç yaşında, nereli? İşte hakkında merak edilenler…

Fahrettin Koca kimdir?

Fahrettin Koca, 2 Ocak 1965’te Konya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini doğduğu kentte, liseyi Bursa Erkek Lisesi’nde bitirdi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 1988’de tamamlayarak tıp doktoru unvanını aldı. İhtisasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda tamamlayarak, 1995’te Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldu.

Çeşitli sağlık kurumlarında hekimlik ve medikal direktörlük görevlerinde bulundu. Kurduğu ve başkanlığını yürüttüğü sağlık kurumlarında Türkiye’nin sağlıkta dönüşüm politikaları doğrultusunda önemli atılımlar gerçekleştirdi. Başkanı olduğu Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma (TESA) Vakfı tarafından 2009 yılında kurulan İstanbul Medipol Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti Başkanlığını yürüttü.

Evli ve dört çocuk babası olan Koca’nın Türk Pediatri Kurumu, Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Sağlık Meslek Komitesi, Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) üyelikleri bulunmaktadır. Aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Eğitim Komitesi İş Konseyi Başkan Yardımcısı, Vakıf Üniversite Hastaneleri Derneği’nin Başkanı ve Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Komitesi Başkanıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz