Son dakika haberi… Coronavirüsün yayılma hızını yavaşlatmak için sokağa çıkma yasağına yeni önlemler geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ”Gece yarısından itibaren 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağını 20 yaş altı için de getiriyoruz.” dedi. Bu son dakika gelişmesinin ardından ”Sokağa çıkma yasağı kaç yaşına kadar? Sokağa çıkma yasağı yaşı kaç? Sokağa çıkma yasağı nedir, ne anlama geliyor? soruları merak konusu oldu. Detaylar haberimizde.

21 Mart saat 24.00 itibariyle 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların sokağa çıkması sınırlandırılmıştı. Coronavirüsün yayılma hızını yavaşlatmak ve başta İstanbul olmak üzere sokağa çıkanların sayısını en aza indirmek için yeni önlemler planlanıyordu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilim Kurulu’nun tavsiyesi doğrultusunda corona virüs salgınına karşı alınan önlemleri anlatması ve gündeme dair son dakika açıklamalarda bulundu. Daha önce 65 yaş üstüne getirilen sokağa çıkma yasağı, 20 yaş altı tüm vatandaşlara da getirildi. 1 Ocak 2000 ve sonrası doğumlu gençlerin ve çocukların sokağa çıkmaları yasaklandı. Konu ile ilgili konuşan Erdoğan, ”Gece yarısından itibaren 1 Ocak 2000 ve üstü tarihli doğumlularda tıpkı 65 yaş üstü gibi sokağa çıkamayacaktır. Dışarıya çıkmak zorunda olan vatandaşlarımız için yeni uygulama başlatıyoruz. Pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacaktır.” dedi.

Sokağa çıkma yasağı nedir?

Sokağa çıkma yasağı devletler tarafından olağanüstü durumlarda vatandaşların sokağa çıkma özgürlüklerinin kısmen veya belirli süre içerisinde tamamen ellerinden alınmasıdır. Bu kararın devlet tarafından verilebilmesi için öncelikle olağanüstü bir hal olması ve devletin bu yönde çalışmalarını aktarması gerekir. Sokağa çıkma yasağı kararı iki durumda alınabilir. Birincisi olağanüstü hal şartlarıdır. İkincisi ise Temel Hak ve Hürriyetlerin kısıtlanması durumlarıdır.

Sokağa çıkma yasağı ihlalinin cezası nedir?

Sokağa çıkma yasağını ihlal edenler için uygulanacak cezalar Kabahatler Kanun’una göre belirlenmektedir.

Sokağa çıkma yasağı kimler için geçerli olabilir?

Koronavirüs nedeni ile sokağa çıkma yasağı uygulanabileceği gibi bu durum ülke genelinde, bölgesel veya şehir şehir de uygulanabilecek bir durumdur. Buna göre 21 Mart 2020 tarihinde İç İşleri Bakanlığı’nın getirmiş olduğu 65 yaş üzerine sokağa çıkma kısıtlaması ilerleyen dönemler de tüm vatandaşlar için tüm ülke genelinde uygulanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz